ARCHIV VÝSTAV A AKCÍ

přednáška
Pokrmy postní a masité ve šlechtické kuchyni 17. století
přednáší Dobromila Brichtová

Jídelníček Dietrichsteinů byl v baroku více než náš dnešní postaven na domácích surovinách, vypěstovaných v knížecích dvorech a zahradách. Lišil se ve dny postní, všední a sváteční, i podle ročních období. O tom a dalších zajímavostech vypráví dobové kuchyňské písemnosti.

 úterý 12. dubna 2017 v 17:30

 Sala terrena, zámek Mikulov
vstup volný

přednáška
Barokní synagogy v českých zemích
přednáší Jaroslav Klenovský

Synagogy ze 17. a 18. století jsou jedinečnými doklady historie a kultury tradičních židovských obcí předemancipačního období, pro něž byly synagogy hlavním a většinou i jediným centrem náboženského a společenského života i vzdělávání. Současně představují zajímavý doklad působení místních uměleckých slohů, stavitelů a řemeslníků na jejich utváření a výzdobu.

 úterý 4. dubna 2017 v 17:00

 Horní synagoga, Husova ul., Mikulov
vstup volný

akce
Codex gigas
beseda o největší rukopisné knize světa a o knihařském umění

Beseda o Codexu gigas přinese všeobecně zajímavé informace o této největší rukopisné knize světa a především technicky zajímavé informace o zhotovení její makety. O maketě Ďáblovy bible, která bude na besedě k vidění i prolistování do 18:30, pohovoří její zhotovitel mistr knihař pan Jiří Fogl. Srdečně zveme všechny, kteří si chtějí udělat představu o originálu tohoto unikátu z přelomu 12. a 13. století a zároveň nahlédnout do tajů knihařského umění.

 18. 1. 2017 v 16:30

  zámek v Mikulově - vstup z Horního nádvoří

© Regionální muzeum v Mikulově 2016