2017
Předvánoční čas může být nejen příležitostí připomenout si známé tradice, ale také poznat, jak toto období prožívají lidé jiných kultur. Pokud si vyberete některý z následujících programů, vaši žáci se seznámí s židovským svátkem chanuka, letos připadajícím na 12.–20. prosince.
Všechny programy se konají v mikulovské synagoze a trvají přibližně 90 minut. Cena za žáka je 40 Kč.
Přihlašujte se prosím na adrese edukace@rmm.cz
originál sošky vystaven v Archeoparku Pavlov
Výstava vznikla ve spolupráci s Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i.
www.arub.cz
21. říjen 2017
Archeopark Pavlov
Slavnost Pálavské vinobraní dnes do města láká desítky tisíc návštěvníků a je považována za jednu z nejdůležitějších událostí v kalendáři města Mikulova. Výstava "70" dobovými fotografiemi, propagačními tiskovinami či dochovanými předměty seznámí s proměnami slavností v uplynulých sedmi dekádách a poukáže na její význam v historii města. Linie vína a folklóru, dvou tradičních symbolů Pálavského vinobraní v Mikulově bude prostupovat celým výstavním prostorem.
Regionální muzeum v Mikulově u příležitosti sedmdesáti let Pálavského vinobraní vydalo brožuru "Historie Pálavského vinobraní", mapující proměny nejvýznamnější mikulovské slavnosti. Na padesáti stranách se čtenáři dozví, jak to bylo s prvním Vinobraním v roce 1947 i jak se v jednotlivých dekádách měnil program, místo konání, pořadatelé či ideologické pozadí slavnosti. Text je doplněn řadou zajímavých, doposud nepublikovaných fotografií.
Brožura bude k zakoupení na pokladně Regionálního muzea v Mikulově a v Turistickém informačním centru v Mikulově. Cena 55 Kč.
Jana Ondrušová-Wünschová
Josepha Františka Dietrichsteina
a
Gabriely Wratislawové z Mitrowicz
představí poprvé veřejnosti Regionální muzeum v Mikulově
čtvrtek 30. listopadu 2017, od 15:00 do 18:00
zámek Mikulov
Pod taktovkou kurátorky Kateřiny Vincourové vybraní umělci po dobu jednoho měsíce budou hosty města Mikulova a v zámeckých ateliérech tvořit tak, aby 12. srpna odprezentovali svá díla na slavnostní vernisáži 24. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia "dílna". Zúčastní se David Böhm, Jiří Franta, Alena Kotzmannová, Igor Korpaczewski a Denisa Kulejová. Sbírka MVS "dílna" nyní eviduje za 23 let působení sympozia více než 300 uměleckých děl a její hodnota dosahuje téměř 40 mil. Kč. Záštitu nad letošním ročníkem převzala náměstkyně ministra kultury ČR JUDr. Kateřina Kalistová.
artmikulov.cz
15. 7. Slavnostní zahájení/ zámek Mikulov / 17:00
25. 7. Den otevřených dveří / zámek v Mikulově / 13:00
27. 7. Výtvarné odpoledne s dětmi / ateliéry zámek Mikulov / 13:00
29. 7. Koncert v hasičce / Groundkeeper, Koleno / bývalá hasičská stanice, Mikulov/ 17:00
8. 8. Hudební projekt "Poslouchat očima" / zámecká zahrada Mikulov / 16:00
10. 8. Hudební sympozium / zámek Mikulov / 18:00
12. 8. Slavnostní vernisáž děl 24. ročníku MVS dílna / zámek Mikulov / 17:00
13. 8.–31. 10. Výstava děl 24. ročníku MVS dílna / zámek Mikulov
Výstava architektonické kanceláře Radko Květ
Z téměř 750 000 kusů pestrobarevných kostiček ze stavebnice Lego® bude k vidění výstava, ke stavění hrací dětský koutek a k prodeji nové stavebnice Lego®. Náplní výstavy bude tematická expozice dioramat: Lego město s kolejištěm, přístavem a letištěm, dále tématicky obsáhlá modelová řada Technic, vlakové soupravy dle originální předlohy, viněty, alternativní modely, nejrůznější skulptury, 2D a 3D architektura Star Wars a další exkluzivní exponáty z řad ucelených edic továrních setů, i "MOC" tvorby (My own Creation – má vlastní tvorba). Velkým lákadlem může být např. sbírka dnes již nevyráběných kostiček, kousátek, chrastítek a dalších zajímavostí pro batolata, která byla známa pod pojmem Lego Baby Primo. Milovníci robotů se mohou těšit na unikátní válečnou zónu z edice Bionicle. Tovární sety z různých časových období budou v jednotlivých tematických celcích při vzájemném porovnávání představovat na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti LEGO.
Pro děti bude připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek s vláčkodráhou, ke stavění v několika sekcích kostky Duplo i Classic – Basic a pro nejmenší děti dokonce i kostky Baby Primo. Pro tvorbu kreativních návštěvníků výstavy budou v prostorách dětského koutku umístěny hrací stolky. Návštěvníci si mohou zakoupit vybrané druhy nových stavebnic Lego za skvělé ceny.
Příprava výstavy je sice rozsáhlá a časově náročná, ale nabídne návštěvníkům velmi zajímavou podívanou na část rozsáhlé sbírky továrních setů (ze sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce), vlastní "MOC" tvorby člena československého fóra "kostky.org", který se představuje pod přezdívkou "Peesko" a dále exponáty vyzvaných dalších vystavovatelů. Součástí akce bude pro návštěvníky výstavy i několik překvapení.
Jiří Pelcl
Forestglass collection
www.krehky.cz
26. květen 2017
zámek Mikulov
Výstava "Chasidé v Mikulově" zachycuje atmosféru každoročních návštěv členů jedné z chasidských dynastií v Mikulově. Ti se do města sjíždějí u příležitosti jarcajtu (výročí úmrtí) věhlasného zemského rabína Šemuela Šmelke Horovice. Bedlivým pozorovatelem těchto setkání se stal fotograf Jindřich Buxbaum, který svými snímky vtahuje návštěvníky přímo do středu náboženských rituálů a ukazuje to, co běžně zůstává skryto za dveřmi Horní synagogy a zdmi židovského hřbitova.
Průnik židovského klezmeru a slovácké cimbálové muziky
Poslední červencový víkend v Mikulově opět proběhne festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera. Pátý ročník festivalu je věnován Leopoldu Ignáci Dietrichsteinovi (1660-1708), velkému milovníkovi divadelního umění.
Nadcházející ročník festivalu s sebou přináší také jednu velkou změnu. Poprvé od své existence změní hlavní divadelní scénu. Z obvyklého prostranství před Dietrichsteinskou hrobkou se festival přesune na horní nádvoří zámku. Tato změna vychází hlavně z důvodu zajištění lepšího zázemí pro diváky i účinkující. Prostor před hrobkou ovšem nebude opomenut a budou sem směřována pouliční divadelní představení.
PROGRAM
Čtvrtek 27. července 17:30 zámek, Sala terrena
Teatrologická přednáška
Barokní divadlo mezi Brnem a Vídní (prof. PhDr. Margita Havlíčková, FF MU Brno)
Pátek 28. července 16:00 Náměstí
příjezd komediantů (Geisslers Hofcomoedianten) do města a jejich přivítání
Geisslers Hofcomoedianten - Malé příběhy velkého hraběte
I. Ješitný hrabě (16:30, náměstí
II. O podivné svatbě dcery hraběte Šporka (17:30 – před Dietrichsteinskou hrobkou)
III. Hrabě Špork a černí sousedé (18:30 – galerie Konvent)
Pátek 28. července 21:00 zámek, Horní nádvoří
Geisslers Hofcomoedianten – Magdaléna lascivní a kajícná - činoherně-operně-taneční inscenace na vodě o nejznámější kurtizáně všech dob. Podle vrcholně barokního oratoria Giambattisty Andreiniho z roku 1652.
Sobota 29. července 16:00 Galerie Konvent
Divadelní představení pro děti – Divadlo Koráb – Princ Bajaja
Sobota 29. července 19:00 zámek, Horní nádvoří
Ensemble Opera Diversa – Leviatan - Prazvláštně hořký příběh touhy korálkáře Nissena Picenika na motivy prózy Josepha Rotha
Neděle 30. července 19:00 zámek, Nástupní sál
Hof-Musici – Il Teatro Immaginario - Svět antických hrdinů, pastýřů a nymf v kantátách italského baroka. (Novodobá světová premiéra!)
Pro děti jsou připraveny zábavné aktivity inspirované životem v době ledové. Všechny šikovné malé lovce a sběrače čeká sladká odměna.
3. červen 2017 10:00–16:00
Archeopark Pavlov
zajištěno je venkovní občerstvení
Festival art designu / Festival Of Art Design
Synagoga • 17:00–23:00
Dietrichsteinská hrobka • 17:30–22:00
Zámek Mikulov • 18:00–24:00
19. květen 2017
vstup zdarma
Archeopark Pavlov • 18:00–23:00
šamanova stezka · malování na obličej · výroba kouzelného amuletu · fotokoutek · přednáška Archeologický výzkum v rámci realizace Archeoparku Pavlov - Martin Novák · kapela Fantajm
20. květen 2017
vstup zdarma
Divadélko Paravánek - představení pro nejmenší
představení divadla Tramtárie
Ústředním tématem výstavy je interaktivní vztah člověka a krajiny, která své obyvatele živí, v níž ale současně přebývá tušený genius sil přesahujících horizont materiálního bytí člověka. Pole, zahrada, vinice, les, řeka i cesty jsou jevištěm lidského dělného života, ale také místem, kde člověk nachází a do kterého vkládá své estetické a duchovní inspirace a koncepty. V 17. a 18. století byla středoevropská kulturní krajina zformována mocným proudem kulturního a náboženského cítění do nové hospodářské, estetické i spirituální podoby, jejíž tvářnost je dosud pro naši kulturní krajinu podstatná, byť skrytá pod vrstvami nánosů mladších zásahů a kulturních změn. Toto barokní přetváření krajiny rezonuje v dílech současné architektonické tvorby studentů fakulty architektury VUT v Brně, jejichž vystavené návrhy se snaží originálně doplnit živoucí krajinný organismus a znovu objevit ztracený jazyk komunikace s krajinou našeho domova.
Jídelníček Dietrichsteinů byl v baroku více než náš dnešní postaven na domácích surovinách, vypěstovaných v knížecích dvorech a zahradách. Lišil se ve dny postní, všední a sváteční, i podle ročních období. O tom a dalších zajímavostech vypráví dobové kuchyňské písemnosti.
Synagogy ze 17. a 18. století jsou jedinečnými doklady historie a kultury tradičních židovských obcí předemancipačního období, pro něž byly synagogy hlavním a většinou i jediným centrem náboženského a společenského života i vzdělávání. Současně představují zajímavý doklad působení místních uměleckých slohů, stavitelů a řemeslníků na jejich utváření a výzdobu.
Beseda o Codexu gigas přinese všeobecně zajímavé informace o této největší rukopisné knize světa a především technicky zajímavé informace o zhotovení její makety. O maketě Ďáblovy bible, která bude na besedě k vidění i prolistování do 18:30, pohovoří její zhotovitel mistr knihař pan Jiří Fogl. Srdečně zveme všechny, kteří si chtějí udělat představu o originálu tohoto unikátu z přelomu 12. a 13. století a zároveň nahlédnout do tajů knihařského umění.
2016
Výstava Budoucnost tradice zaznamenává aktuální tvorbu pedagogů i studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovní záběr je široký: osciluje od krojových rekonstrukcí opřených o pevné zázemí studia pramenů (Kristýna Petříčková, která je pedagogem ateliéru i tvůrkyně zároveň) po aktuální designerské tendence vysledovatelné u studentských prací. Tradiční ornamentika, materiál nebo technika zde není jen cosi statického, zakonzervovaného, ale tvoří odrazový můstek, jenž jednotlivé autory katapultuje v časoprostoru. Strohé objekty - ať šperky či oděvní tvorba- kladou otázky, nesou poselství přirozené elementární prostoty ozvláštněné dotyky kultury moravského venkova - to vše převedeno do výtvarného jazyka dneška. V kolekci šperků a u tří kolekcí oděvních návrhů je inspirace lidovým oděvem patrná (viz ozvěny vonic- dekorativních odznaků mladých mužů odvedených na vojnu v případě tvorby Jana Černého) v některých případech lokalizovatelná (viz hedvábné modely Lenky Chrobokové čerpající z Jízdy králů ve Vlčnově). Lucia Sládečková vychází z motivů a z barevnosti fajánsové keramiky převedené do oděvu. Šperkařka Sabina Psotková se nechává inspirovat tradicí při výrobě šperků z umělých materiálů, zaměřuje se na netradiční kombinace materiálů (včetně recyklovaných a recyklovatelných) a nové technologické postupy (např. laserovou techniku). Mladí zlínští designéři přistoupili k tradici s odvahou, která ji respektuje, ale nevyzvedává na piedestal. Je to hledání, vizuální vyjádření myšlenkových pochodů, kreativní dialog.
Výstavní projekt Prázdne miesta Dalibora Krupky a Evy Rehákové spojuje vizuálně odlišné soubory prací zrcadlící osobní historii obou autorů. Krupkovy fotografie se soustředí na detail a světelnou atmosféru prostoru. Intimně laděné černobílé snímky jsou doplněny kresbami z jeho deníku z Iránského vězení. Různoformátové malby Rehákové se zaměřují na současnou vizuální kulturu a módní průmysl, ve kterém v současnosti pracuje. Předlohy prevzaté z módních časopisů či internetových portálů prezentuje v různých myšlenkových a formálních konotacích.
26. březen 2016
zámek v Mikulově
Výstava se postupně chronologicky zaměřuje na jednotlivá historická období – středověk, novověk, období emancipace, předválečné Československo a na holocaust. V druhé části poskytuje hlubší pohled na vybraná témata židovského života a historie - samosprávu židovských obcí, povolání a hospodářská činnost, židovská sídliště, tradiční kulturu a školství, antisemitismus a diskriminaci Židů v českých zemích.
26. březen 2016
synagoga v Mikulově
Výstava se postupně chronologicky zaměřuje na jednotlivá historická období – středověk, novověk, období emancipace, předválečné Československo a na holocaust. V druhé části poskytuje hlubší pohled na vybraná témata židovského života a historie - samosprávu židovských obcí, povolání a hospodářská činnost, židovská sídliště, tradiční kulturu a školství, antisemitismus a diskriminaci Židů v českých zemích.
2015
Regionální muzeum v Mikulově připravuje pro rok 2015 zajímavou výstavu věnovanou dosud jen málo známé historii někdejších mikulovských nakladatelství a fotografických ateliérů. Prostřednictvím pohlednic, knih, fotografií a dalších předmětů ze sbírek muzea tak veřejnosti představí tvorbu zdejších tiskáren a ateliérů. Ty zde měly tradici již hluboko v 19. století a patřily k vůbec prvním na celé Moravě. Úrovní se řadily ke špičce v oboru. Práce některých fotografů i vydavatelů se umisťovaly na předních místech mezinárodních soutěží v moderním designu a grafice.
Výstava představí díla jednotlivých osobností, které v Mikulově do roku 1945 působily: knihkupci a vydavatelé Julius Nafe, Alois Bartosch, Franz Josef Beierl, Gustav Thierry, fotografové Franz Elstner, Arthur Peterle, Franz Krischke, Karl a Franz Obsieger a tiskaři Johann Bezdieka, Apollinar Rosenau, Franz Ehrenberger a další.
Instalace tedy nebude jen obyčejnou prezentací dobových pohlednic, fotografií a knih, ale nabídne také vhled do života města, na jehož veřejném a kulturním dění se řada těchto živnostníků, řemeslníků a umělců podílela. V dobové atmosféře obrazového doprovodu odkryje zapomenuté životní osudy jedné významné skupiny obyvatel tehdejšího Mikulova a jejich přínos pro své město.
Exponáty zapůjčené z Národního technického muzea přiblíží návštěvníkům vývoj tiskařství a fotografie v letech 1860 - 1945.
Přednáškový cyklus se koná ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze
19. únor - Poprvé v synagoze / Mgr. Josef Šuba
19. březen - Pesach a jarní svátky židovského kalendáře / Mgr. Josef Šuba
16. duben - Jom ha-Šoa: Den vzpomínání na oběti holocaustu / Mgr. Josef Šuba
21. květen - Židovské rodinné obřady / Mgr. Táňa Klementová
18. červen - Židovský Mikulov / Mgr. Josef Šuba
16. červenec - Procházka po židovském městě / Mgr. Josef Šuba
20. srpen - Židovské památky jižní Moravy / Mgr. Josef Šuba
17. září - Vysoké svátky v židovském kalendáři / Mgr. Kateřina Suchánková
15. říjen - Židovské legendy z Mikulova / Mgr. Josef Šuba
19. listopad - Kašrut a židovská kuchyně / Mgr. Kateřina Suchánková
17. prosinec - Chanuka / Mgr. Táňa Klementová
synagoga v Mikulově
Výstava Příběhy míst mapuje místa paměti čtyřicetiletého období vlády jedné strany. Historie let 1948 – 1989 má své otisky v krajině, v regionech a ve městech. A to formou výstavby, ale i formou pracovních táborů, pomníčků a pamětních desek. Ve všech regionech lze vystopovat směsici míst zatížených historií – ať už se jedná o oficiální či o polozapomenutá místa paměti. Topografií těchto míst prizmatem procesu vzpomínání a zapomínání se zabývá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, z jehož vybádaných materiálů vznikla v roce 2013 stálá výstava "Příběhy míst", jež byla instalována v roce 2013v Muzeu města Ústí nad Labem. Na konci roku 2013 vznikla putovní verze výstavy, jejímž cílem je nabídnout možnost konfrontace s historií i dalším návštěvníkům mimo Ústecký kraj. Cílem autorů výstavy je provedení instalace ve všech čtrnácti krajích ČR mezi lety 2014/2015. V každém by tak výstava měla strávit jeden měsíc.
Výstava Příběhy míst vznikla jako součást stejnojmenného projektu NAKI financovaného Ministerstvem kultury ČR.
22. září 2015
synagoga v Mikulově
Výstava představí exponáty ze sbírek oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea a Regionálního muzea v Mikulově, resp. část dochovaných loutek a vybavení kočovných divadel z konce 19. a počátku 20. století moravské větve význačného a populárního rodu Flachsů. Zároveň jejich prostřednictvím připomene původní historickou formu českého marionetového divadla, ukáže výtvarnou podobu a technologii tradičních marionet a dekorací, naznačí společenské postavení a funkci tohoto divadla. V rodinách loutkářů Flachsů se dochovaly unikátní loutky, které se tvářností vymykají z ostatní dobové produkce marionet. Jejich autory byli zřejmě sami někteří Flachsové.
Cyklus obrazů V PRACHU balancuje na hraně mezi realitou a fikcí, jak ve formální, tak myšlenkové rovině. Téma V PRACHU je vícevýznamové. Prach lze v prvé řadě chápat jako počátek i konec fyzického fungování, původ i závěrečný rozpad existence. Jako "v prachu" označujeme něco, co je nenávratně pryč. Ovšem každý rozpad, každé ukončení znamená zároveň i nový počátek. Dalšími významovými rovinami může být "prach cest", "hvězdný prach", "oblaka prachu", apod. V tématu prachu se tedy potkávají velká témata mikrosvětů (či mikrokosmů) s makrosvěty (makrokosmy).
Poprvé budou v úplnosti vystavena zachovaná díla vytvořená v průběhu deseti ročníků malířského sympozia Velký formát – 10 m2, které se konalo pod vedením akad. mal. Jana Pospíšila v letech 1992–1996 a 2001–2005 v barokní jízdárně valtického zámku. Zaměření na monumentální tvorbu vyšlo z velikosti prostoru (77×18,5 m). Jízdárna se vždy v červenci stala malířům společným ateliérem i výstavní síní. Valtické sympozium bude připomenuto jako jedinečný kulturní fenomén přelomu tisíciletí, jeho atmosféru přiblíží fotografie Mgr. Josefa Fantury.
Pátý ročník festivalu Křehký Mikulov opět přinese instalace významných designérů a umělců. Jeho součástí bude i setkání galeristů, tvůrců a sběratelů, stejně jako výstavy určené pro nejširší veřejnost. Již nyní můžeme prozradit výstavu renomované designérky žijící v Praze a Paříži Lucie Koldové nebo stejně renomovaného studia Olgoj Chorchoj, kteří představí novinku pro galerii Křehký ve světové premiéře.
Spoločná výstava Miloša Koptáka a Raia Escalé je výsledkom dlhoročnej spolupráce týchto dvoch autorov, ktorí sa našli vďaka najdôležitejšiemu základu v umení, a to rovnako znepokojujúcemu stavu okolitého sveta a vlastného ducha, podobnému vnímaniu sveta a podobnému vizuálnemu mysleniu. Práve toto boli spoločné menovatele mimoriadneho tvorivého procesu, výsledkom ktorého sú maľby v osobitom štýle, na križovatke surrealistickej metódy obrazotvornosti, expresívnej vizuálnej podoby a dekadentného obrazového výrazu. Proces tvorby sa ukazuje ako obzvlášť dôležitý z viacerých hľadísk: jednak ako nutný dialóg medzi umelcami pri samotnej tvorbe, ktorá sa odohrávala v čase, a jednak, a to je oveľa dôležitejšie, ako proces "spracovania" vizuálneho materiálu, istej transformácie obrazu, obrazu ako takého.
pátek 22. května 2015 / 17:00 / zámek Mikulov / vstup volný
Vydáno v Mikulově / vernisáž výstavy
Historie někdejších mikulovských nakladatelství a fotografických ateliérů a jejich tvorba – dobové fotografie a pohlednice
pátek 22. května 2015 / 19:00–24:00 / zámek Mikulov / vstup volný
Muzejní noc
volný vstup do expozic a výstav • přijetí Karla Liechtensteina Adamem z Dietrichsteina na zámku • kostýmy • pravěká dílna • ohňová show • CM Klaret • Juniorband Pohořelice • Marcomania • kejklíři • prodej knih s 50% slevou
sobota 23. května 2015 / 17:00 / zámek Mikulov / vstup volný
koncert Jazz Corporations
sobota 23. května 2015 / 14:00–17:00 / Dolní Věstonice / vstup volný
Jak na pazourek
pravěká dílna
neděle 24. května 2015 / 10:00 / zámek Mikulov / vstup volný
Vodnická pohádka
loutkové divadlo Koňmo
neděle 24. května 2015 / 15:00 / Diváky / vstup volný
Vodnická pohádka
loutkové divadlo Koňmo
2014
Libor Teplý hledá prostřednictvím své volné fotografické tvorby to podstatné, o co se lze v životě opřít a co mu pomáhá orientovat se ve světě. Své hledání během bezmála třiceti let sestavil postupně do tří tematických cyklů. Prvním je Tma a světlo, druhým Řád a svoboda a třetím Hledání světla. Ve svém prvním cyklu se zabývá světlem a tmou, které se snaží významově identifikovat a konfrontovat jejich vzájemný vztah. V tématu Řád a svoboda, vznikajícím v devadesátých letech 20. století, hledá odpověď na otázku, co je to vlastně svoboda a je-li řád protikladem svobody, či jeho synonymem. Jeho zatím poslední cyklus - Hledání světla - vzniká od konce prvního desetiletí 21. století. Otázku hledání světla vnímá Libor Teplý jako základní lidskou touhu a dlouho hledal prostředí, kde by tato touha mohla být nejzřetelněji vyjádřená. Takové prostředí nakonec našel ve starém vězení - konkrétně ve vězeňských celách starého brněnského vězení na Cejlu. Část z tohoto tematického cyklu v černobílých fotografiích připravil Libor Teplý pro výstavu v prostorách židovské synagogy v Mikulově.
Fotografie Libora Teplého vznikají velmi pomalu, autor fotografuje na klasický deskový fotografický přístroj formátu 13 × 18 cm a fotografie jsou zvětšovány z černobílých deskových negativů klasickým způsobem na bromostříbrný papír. Není to jen záliba v klasické technice a technologii, důvodem jsou především optimální kompoziční a technické možnosti fotografického obrazu. Adjustaci svých fotografií chápe autor jako součást výsledného artefaktu, a proto jí dává velkou důležitost. Jeho fotografie na výstavě v Mikulově "levitují" mezi starými dřevěnými fošnami.
O autorovi:
Libor Teplý (narozen 1955 v Brně) vystudoval gymnázium v Praze, Vysokou školu zemědělskou v Brně a Institut tvůrčí fotografie v Opavě. Od roku 1991 pracuje jako fotograf ve svobodném povolání. Od roku 1990 uspořádal přes tři desítky autorských fotografických výstav. Ve své volné černobílé tvorbě se věnuje tematickým cyklům Tma a světlo, Řád a svoboda, nyní tématu Hledání světla.
Od roku 2000, kdy s manželkou Janou založili vydavatelství FOTEP, vydal dvacet autorských fotografických publikací, postavených na jeho vlastní fotografické tvorbě.
www.libor-teply.cz
20. září 2014
zámek v Mikulově
Mikulovské výtvarné sympozium ( zkratka MVS) „dílna“ je pořádáno každoročně již od roku 1994 v období letních prázdnin. Do města přijíždějí umělci vybraní kurátorem na dobu čtyř týdnů, bydlí v Mikulově a tvoří v zámeckých ateliérech, případně v zahradách zámku. Jejich díla jsou na konci sympozia představena veřejnosti na vernisáži. Na ni navazuje výstava prezentující tato díla v prostorách mikulovského zámku.
Kurátor:
doc. akad. mal. Stanislav Diviš
Účastníci:
Václav Bláha jako nejstarší účastník narozený 1949, člen skupiny 12/15
Stanislav Diviš (1953) zakládající člen skupiny Tvrdohlaví
Petr Veselý (1953) člen Tovaryšstva malířského a Umělecké Besedy
Oldřich Tichý (1959) člen skupiny Most a SVÚ Mánes
Jan Pištěk (1961) člen Nového sdružení pražských umělců
Aldin Popaja, BiH (1971) člen skupiny Clan
Dále se sympozia účastnila jako technická asistentka Viktorie Prokopová (1992) a na koncepci katalogu se spolupodílí Ondřej Čech (1985).
Stanislav Diviš se při výběru účastníků zaměřil na umělce zabývající se malbou. Všichni jsou malíři a malbou se ve své tvorbě zabývají. Zároveň ustanovil motto letošního ročníku: „Blízká setkání“.